Etiketter
Aythya fuligula, Cygnus olur, Knölsvan, Mergus merganser, Storskrake, Västerbron, Vigg
I stort sett varje dag ser jag Kungsholmen och Lilla Essingen – från Reimersholme och Långholmen. Men det är inte ofta jag tar promenader där. Här syns Riddarholmen och Södermalm mellan Västerbrons bropelare på Kungsholmssidan..
En bit bort blir vyn in mot stan ännu lite stiligare.
Att det vinterid finns så mycket sjöfåglar vid Lilla Essingen är Irenes förtjänst. Hon matar dem dagligen. Tyvärr kunde jag inte hitta den kricka som rapporterats där, men här är 2 knölsvanar:
Och storskrake:
Och vigg:
Danne är rädd för broar och bryggor, men här vid Fredhäll på Kungsholmen gick det bra – men han höll sig intill bergväggen.
Jaha, där kom förklaringen: jag har tittat från Långholmen och undrat varför så många fåglar hållit till just vid Essingen. För några år sedan övervintrade en kricka vid Råstasjön. Den var lite svår att urskilja bland gräsänderna, det var väl mest att den var mindre som gjorde att man lade märke till den.
Irene betalar fågelmaten med egna pengar. Förra året fick hon ett ekonomiskt bidrag från STOF och ej dagsfärskt bröd får hon av några företagare i närheten, men, som sagt, det mesta betalar hon själv. Hon har ett mycket starkt engagemang för fåglar. Det var hon som tog hand om och såg till att den skadade svanungen Nalle klarade sig i det fria. Mäkta stor eloge åt Irene!
Underbara bilder av ett allt mer undanträngt men väldigt viktigt liv i staden. Ett tyvärr allt mer tynande, men ännu existerande liv i vår närmiljö. Härligt att få ta del av.
Tack!